تبلیغات
مهر ایران - ساخت شطرنج‌ غول‌پیکر با جلیقه نجات مهاجران

ساخت شطرنج‌ غول‌پیکر با جلیقه نجات مهاجران

«لِسبُس» جزیره کوچکی در یونان است؛ جایی که هزاران مهاجر با قایق‏ به اینجا می‌‏رسند، و بسیاری که نمی‎رسند، سفرشان بی‌پایان است و تنها جلیقه‏‌های نجاتی از آن‏ها بر جا می‎ماند که به ساحل این جزیره می‎رسد.

3.jpg

این جلیقه‌‏ها حالا دست‌مایه خلق شطرنجی غول‌پیکر شده؛ «شطرنج جهان» که «فرنیکی تامپارلی» ساخته و دانشگاه  Aegean یونان از این طرح حمایت کرده است، او موادی سمبلیک را دست‌مایه خلق اثری سمبلیک کرده تا مساله‌ای را نشان بدهد که به بخشی از زندگی روزمره مردم این جزیره تبدیل شده؛ سیل مهاجرانی که به ویژه پس از اوضاع چندسال اخیر خاورمیانه به یونان می‏‌آیند تا بتوانند در اروپا زندگی تازه‌‏ای را شروع کنند. مهره‏‌های این شطرنج‎ بیش از یک متر طول دارند و با کاغذهای باطله دانشجویان و جلیقه‌‏های نجات مهاجران ساخته شده‌اند. جلیقه‎های نجات با کمک گروهی از داوطلبان از سراسر جزیره جمع شده تا «مهاجرت» را نشان بدهد؛ مهاجرتی که یکی از بزرگترین مهاجرت‌‏های تاریخ است و در سکوت دارد رخ می‏‌دهد و این جلیقه‏‌ها، شاهدان خاموش آن هستند.  


 

مهره‌های شطرنج از کاغذ باطله‌های دانشجویان و جلیقه‌های نجات ساخته شده استتاریخ : پنجشنبه 6 خرداد 1395 | 12:03 ب.ظ | نویسنده : امید جهانشاهی | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • طرفداران قرمز